Præsentationer

Velkomst

elsemaire hansen

For ca. 5 år siden påbegyndtes arbejdet med at udarbejde retningslinjerne som et samarbejde mellem Europas og USA's førende forskere på området. Det var i en erkendelse af, at forebyggelse og behandling af tryksår er et internationalt problem, og at det ville tjene sagen at slå kræfterne sammen på tværs af kontinenter. Nu ligger de færdige retningslinjer klar, og indledningen til dette års Tryksårskonference vil være en kort gennemgang af, hvordan processen med tilblivelsen af retningslinjerne er forløbet.

Læs reportage om Else Marie Hansens oplæg

 

Janet_Cuddigan_MG_8688tryksr_2009.jpg

 
 
v/ Tom Defloor, Prof. dr. , EPUAP, Nursing Science, Ghent University, Belgium
Formålet med dette oplæg er at introducere de nye, evidensbaserede internationale retningslinjer til forebyggelse af tryksår. Retningslinjerne er udviklet af EPUAP (den europæiske organisation European Pressure Ulcer Advisory Panel) og NPUAP (The National Pressure Ulcer Advisory Panel), og de vil blive offentliggjort i september 2009.
Retningslinjerne er baseret på et udførligt litteraturstudium for at sikre, at anbefalingerne støtter den evidens-baserede praksis. Adskillige arbejdsgrupper fra Europa og interessenter fra hele verden deltog i processen.
Følgende emner er en del af retningslinjerne: Etiologi, det nye klassifikationssystem, risikovurdering, vurdering af huden, ernæring, repositionering, puder og madrasser samt operationsstuer.

Læs reportage om oplægget, som blev holdt af Janet Cuddigan i Tom Defloors fravær.

 

Download den danske oversættelse af de internationale guidelines her

 

Janet_Cuddigan_MG_8696tryksr_2009.jpg 

 
 
v/ Janet Cuddigan, Associate Professor, NPUAP

Som en fortsættelse af formiddagens program vil eftermiddagen byde på en gennemgang af retningslinjerne for behandling af tryksår. Overskrifterne i disse retningslinjer er:

  • Klassifikation af tryksår
  • Bedømmelse og overvågning af helingen
  • Ernæringens rolle i heling af tryksår
  • Vurdering og varetagelse af smerter
  • Understøttelsesflader til behandling af tryksår
  • Forberedelse af sårbunden og biofilm i tryksår (rensning, debridement, forbindinger, vurdering og behandling af infektion)
  • Biofysiske rensemidler i behandling af tryksår
  • Biologiske forbindinger og vækstfaktorer
  • Tryksårsoperation
  • Behandling af tryksår hos mennesker der modtager lindrende pleje

ikon_pdf.gifDownload Pressure Ulcer Treatment Guidelines Quick Reference Guide (pdf) (åbner nyt vindue)

 

Læs reportage om Janet Cuddigans oplæg

 

Download den danske oversættelse af de internationale guidelines her

 

Frank_Larsen_MG_8742tryksr_2009.jpg 

 
v/ Frank Larsen, forflytningsinstruktør, fysioterapeut, Aktiv Ergonomi
Hver dag forflyttes mennesker, der er i risiko for at udvikle tryksår fx fra seng til stol og fra stol til toilet. Forflytningsinstruktører og –vejledere over hele landet har i årevis undervist det personale, der skal foretage forflytningen i, hvordan dette mest hensigtsmæssigt udføres i praksis, så det er så skånsomt som muligt både overfor borgeren eller patienten, der skal forflyttes, og overfor personalet, der skal foretage forflytningen.
Med de nye retningslinjer i hånden, giver det så anledning til, at vi i Danmark ændrer vores praksis, når der foretages forflytninger? Arrangørerne bag Tryksårskonferencen har bedt en fysioterapeut og mangeårig forflytningsinstruktør, Frank Larsen, om at give deltagerne sit bud på dette spørgsmål.
Socialstyrelsen - Telefon: +45 72 42 41 00 - Email: ViHS@Socialstyrelsen.dk